Informace a objednávky: 737 231 220

Mýty a fakta o bezpečnostních dveří

Mezi zákazníky kolují různé názory a fámy o bezpečnostních dveří. Na ty nejčastější se podíváme v tomto článku:

Nejlepší dveře mají bezpečnostní třídu 1.

Opak je pravdou. Dle normy EN 1627 jsou bezpečnostní výrobky řazeny do 6 bezpečnostních tříd, označovány jako RC 1 až RC 6, z nichž RC 1 je ta nejnižší. Tedy čím vyšší číslo RC, tím je výrobek kvalitnější a bezpečnější.

Někteří prodejci uvádí, že jejich dveře mají bezpečnostní třídy 2+, 3+ nebo 4+. Existují takové třídy?

Nic takového neexistuje. Jestliže někdo takové dveře prodává, tak jsou buď špatně označeny, nebo nejsou certifikovány prostřednictvím akreditovaného certifikačního orgánu dle evropské normy ČSN EN 1627.

Někteří prodejci uvádějí, že jejich dveře jsou nepřekonatelné. Existují takové dveře?

Nepřekonatelné dveře prakticky neexistují. Je to pouze otázka času, použití nástrojů, zkušenosti a zručnosti zloděje.

Kvalitní bezpečnostní dveře musí mít troj-čepovou závoru.

V tomto případě nezáleží, zda-li mají dveře troj-čepovou závoru, či klasickou plochou. Důležité je, aby zámek vydržel předepsanému namáhání při zkoušení.

Dveře stačí zamykat na jeden západ.

Bezpečnostní dveře plní svou funkci v okamžiku, kdy je závora v koncové poloze úplného vysunutí. Nezáleží tedy na tom, zda-li dostaneme závoru do této polohy otočením na jeden či dva západy.

Čím více jistících bodů (čepů po obvodu dveří), tím vyšší bezpečnost dveří.

Neexistuje žádný předpis nebo norma, která by nařizovala, kolik bezpečnostních čepů musí dveře mít v dané RC. Dveře se porovnávají z hlediska splňování požadavků na odolnost vůči násilnému překonání vlámáním. Musí tak během certifikačního procesu odolat mechanickému namáhaní, jenž je předepsáno pro danou RC, a jakým způsobem to výrobce vyřeší, je zcela na něm.

Jistící bod do podlahy je nejdůležitějším bodem.

Toto tvrzení vyvrací i předchozí otázka. Jistící body do podlahy jsou naopak velmi problémové, jelikož pouzdro, do kterého se má čep zasunout a držet v něm, bývá velmi často z nekvalitního materiálu. Úplnému zasunutí bodu do podlahy navíc také brání napadaný prach a nečistoty.

Tloušťka dveřního křídla má vliv na bezpečnostní třídu.

Dveře určitě musí mít nějakou minimální tloušťku, jelikož jsou kontruovány z různých ocelových desek a profilů. Od rozměru cca 45 – 55 mm již ale tloušťka dveřního křídla nemá vliv na odolnost proti vlámání a naopak příliš masivní dveře mohou komplikovat každodenní používání z hlediska jejich hmotnosti či objemnosti.Bezpečnostní dveře Hradec Králové
Bezpečnostní dveře Pardubice

Autor: , datum: 22.5.2015